dried persimmons

One day we’ll go back to our agrarian roots. What do you do with persimmons when you can’t eat them all? You dry them. I’ve seen dried persimmons in markets and they’re expensive. I’m not talking about $5 a pound, but it’s more like $20 a pound if done well. So here’s some effort by my mom and dad. We’ll see how they end up in a month.

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published